fbpx

Prognoza przychodów w działalności gospodarczej wirtualnej asystentki

Wirtualna Asystentka - kraków Angelika Solecka

Jeszcze nie zarejestrowałaś działalności gospodarczej, a już musisz się zastanawiać jaki dochód osiągniesz w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej jako wirtualna asystentka? Skąd możesz to wiedzieć, skoro nigdy nawet nie miałaś klientów?! No cóż… prawda jest taka, że wniosek wymaga prognozy przychodów, czyli ile będziesz zarabiać w poszczególnych miesiącach roku i od czego to będzie zależało.

Sezonowość przychodów w działalności gospodarczej wirtualnej asystentki

Wahania sezonowe są to zmiany krótkoterminowe, regularne i łatwe do przewidzenia, a także  zależne od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Jak prognozować przychody w działalności gospodarczej wirtualnej asystentki i w zawodzie freelancera? Po pierwsze warto poszukać informacji, kiedy jest największy popyt na Twoje usługi. W zależności od rodzaju Twoich umiejętności postaraj się określić, w których miesiącach będziesz najbardziej potrzebna swoim klientom. Po drugie postaraj się zidentyfikować miesiące spadku obrotów w swojej działalności gospodarczej.

Gdzie możesz znaleźć informacje o sezonowości w zawodzie wirtualnej asystentki:

Grupy na Facebook’u – zawsze znajdzie się osoba, która chętnie odpowie na Twoje pytanie, w historii wątków, możesz znaleźć mnóstwo ciekawych informacji.

Robiąc research ­ – w zależności od sezonowości swojej grupy docelowej (np. jeśli zajmujesz się branżą beauty, to największe zainteresowanie tego typu usługami będzie przed świętami i wakacjami oraz w wakacje.

U swojego mentora – są to usługi, za które warto zapłacić, ale może być to po prostu koleżanka po fachu, do której zawsze możesz zwrócić się o radę.

Przykłady specjalności a prognoza przychodów w działalności gospodarczej wirtualnej asystentki

Specjalności wirtualnych asystentek są niezwykle różnorodne – każda jest ekspertką w swojej dziedzinie. Trzeba także wziąć pod uwagę, że kontrahent wyróżnia się własną sezonowością i od tego będzie zależało natężenie zleceń z jego strony. Zazwyczaj specjalność uwarunkowana jest doświadczeniem zdobytym przez lata pracy w innym zawodzie – poczytaj tutaj, jak skutecznie argumentować brak wykształcenia w zawodzie wirtualnej asystentki.

Wyróżniamy wiele specjalności m. in.:

  1. Event’owa (organizacja imprez masowych i ceremonii)
  2. Logistyczna (współpraca z firmami przewozowymi i korporacjami)
  3. Administracyjno-biurowa (wszelkie czynności związane z prowadzeniem biura i wydajnym funkcjonowaniem biura)
  4. HR-owa (współpraca z pozyskiwaniu kandydatów na rozmowy rekrutacyjne)
  5. Językowa (tłumaczenia, prowadzenie mediów społecznościowych szkoły językowej)
  6. Prawnicza (prowadzenie mediów społecznościowych, umowy, RODO)
  7. Techniczna (obsługa WordPress, newsletter, WooCommerce, grafika, skład e-book’ów)
  8. Księgowa (przelewy, rozliczenia, fakturowanie)
  9. Copywriter’ska (korekta, redakcja tekstów)

Dodatkowo każda z wirtualna asystentka może wykonywać także zadania twórcze przeznaczone tylko dla wybranej branży np. zabawkowej, beauty, stomatologicznej, budowlanej, rowerowej itp. 

Podsumowanie prognozy przychodów w działalności gospodarczej wirtualnej asystentki

Negatywne skutki sezonowości w działalności gospodarczej wirtualnej asystentki można ograniczyć dzięki wprowadzaniu nowych usług, sezonowe obniżki, tworzenie produktów online, które stworzą zysk pasywny, wykorzystywanie przestojów na odpoczynek i dokształcanie. Jednakże przez wzgląd na stan pandemii w całym kraju panuje duże zainteresowanie działalnością online i sprzedażą produktów i usług w Internecie. Prognozując przychody w działalności wirtualnej asystentki, warto przeanalizować wpływ występujących świąt w ciągu roku, standardowych strategii marketingowych biznesów online, wakacji, wziąć pod uwagę potrzebę zatrudniania dodatkowych rąk do pracy. Ponadto, założyć, że z czasem będziemy mieć więcej kontrahentów i przychody będą coraz wyższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.