fbpx

Jak skutecznie argumentować brak wykształcenia w zawodzie wirtualnej asystentki?

Angelika Solecka Wirtualna Asystentka Kraków Polska

Boisz się, że Twój wniosek o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie będzie pozytywnie oceniony, bo Twoje wykształcenie stanowi filar zupełnie innej dziedziny wiedzy? Bzdura! Powiem Ci, że nie ma się czym przejmować, tylko zacznij działać.

 

Wsparcie zawsze się przyda

 

Pewnie już masz pomysł na siebie, wiesz w czym, jesteś dobra i jakie usługi chciałabyś oferować przyszłym klientom jako wirtualna asystentka, ale przydałoby Ci się wsparcie w postaci zaplecza finansowego, na zakup najpotrzebniejszych sprzętów –  doskonałym przykładem jest komputer z dobrym procesorem i super kartą graficzną, który udźwignie pracę w różnych programach i jest niezbędnym elementem pracy, zwłaszcza zdalnej. Taki komputer przydałyby się na dobry start, ale nie zawsze mamy budżet, żeby sobie pozwolić na taką inwestycję.

Dlatego od lat urzędy pracy  i Unia Europejska wychodzą naprzeciw bezrobotnym organizując kilka razy w roku konkursy o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, w których można zdobyć ok. 22 000,00 złotych.

 

Szkolenia i kursy

 

Najlepszą inwestycją, jaką możesz powziąć, jest inwestycja w siebie, czyli lokowanie wolnego kapitału na rozwój osobisty. Jako wnioskodawca starający się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej powinieneś wykazać, że doskonale znasz się na swoim fachu, potwierdzając swoje kompetencje certyfikatami ze szkoleń i kursów, z których wiedzę możesz wykorzystać w swoim biznesie, nie potrzebując zarazem wykształcenia kierunkowego. 

Moje wykształcenie i zainteresowania od zawsze były rozbieżne. Starając się o dotację, nie wykazywałam żadnych zależności zawodu z biznesem, który chciałam prowadzić, bo jak mój wyuczony zawód – geofizyk, mógłby mi pomóc w wykonywaniu specjalności jako wirtualna asystentka? Moja wiedza z geofizyki nijak nie była pomocna.

 

Ciekawostka:

Co najlepsze, kilka lat temu starałam się o dofinansowanie na rozwój firmy geologicznej i mój wniosek został odrzucony przez wzgląd na brak doświadczenia.

 

Wypisz wszystkie kursy i szkolenia, które odbyłaś w przeciągu ostatnich kilku lat, u mnie:

 

 • Kurs grafiki komputerowej Adobe Photoshop
 • Kurs „Jak stworzyć reklamę na Facebooku i na Instagramie” u Marty Krasnodębskiej
 • Kurs BootCamp – Elementy i strategia lunchu + cen, moodboard dla marki, strategia treści, strona lądowania, newsletter itp. u Marty Krasnodębskiej.
 • Szkolenie nowoczesnej elektronicznej korespondencji biznesowej (Modern Businesse Correspondence)
 • Szkolenie z efektywnej komunikacji z elementami inteligencji emocjonalnej
 • Szkolenie z Microsoft Excel 2010 – kurs średnio-zaawansowany
 • Szkolenie VBA w MS Excel (cz. 1) podstawy
 • Szkolenie z obsługi klienta
 • Szkolenie z negocjacji z dostawcami i klientami
 • Szkolenie z warunków dostaw INCOTERMS 2010 wraz z elementami transportu i logistyki
 • Warsztaty „Pomoc w rozwoju firmy oferowana przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego” w ramach Tygodnia z Małopolskimi Urzędami Pracy
 • Warsztaty „Majówka z pracą” w ramach wydarzenia Targi Pracy i Przedsiębiorczości

 

Wszystkie inne umiejętności, które posiadasz również możesz zawrzeć w swoim wniosku np. znajomość programu grafiki wektorowej – CorelDRAW.

 

Porada:

Jeśli sama nabyłaś umiejętności pracy w jakimś programie, a chciałabyś uzyskać  certyfikat potwierdzający Twoją wiedzę, zawsze możesz kupić tani kurs na np. Gruponie, a nóż jeszcze czegoś nowego się nauczysz, natomiast jeśli nie masz certyfikatu z kursu lub szkolenia, które odbyłeś, istotne jest, żebyś wykazał, że brałeś udział w takim kursie w inny sposób. W moim przypadku był to dowód sprzedaży (przelew, rachunek, Grupon).

Podsumowując jeżeli posiadasz udokumentowane ukończenie kursów lub szkoleń zgodnych z planowaną działalnością w ilości 4 sztuk, możesz się spodziewać, że dostaniesz 4 punkty w kryterium „Wykształcenie i kwalifikacje” (tabela poniżej), jednakże dodatkowe certyfikaty niewątpliwie umocnią twoją pozycję.

 

Referencje i świadectwa pracy

 

Kluczem do sukcesu jest wykazanie na piśmie referencji i świadectw pracy, które byłyby potwierdzeniem zdobytego doświadczenia potrzebnego w rozwoju działalności gospodarczej w dziedzinie wirtualnej asysty.

Biorąc pod uwagę kryterium numer 3 czyli Doświadczenie zawodowe związane z planowaną działalnością gospodarczą”, postaraj się o referencje firm, dla których kiedyś wykonywałeś zlecenia.

Podpowiedź:

Na studiach pracowałam jako barmanka, ale chętnie zajmowałam się także projektowaniem folderów reklamowych, drukiem, wykonaniem strony www itp. Dlatego moje doświadczenie zawodowe udokumentowane było w wymiarze ponad 3 lat – czyli 5 punktów oraz posiadałam także kilka innych referencji z firm o podobnym profilu biznesowym, co dało mi kolejny 1 punkt, czyli maximum.

* Podstawą udokumentowania doświadczenia zawodowego są tylko i wyłącznie świadectwa pracy lub umowy cywilnoprawne oraz zaświadczenia potwierdzające odbycie stażu wystawiane przez Urzędy Pracy na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Jeśli masz jakieś przemyślenia zawiązane pisaniem wniosku o dofinansowanie, bądź pytania do tekstu, daj znać w komentarzu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.