fbpx

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla wirtualnej asystentki

Angelika Solecka Wirtualna Asystentka Kraków Polska

Dopiero zaczynasz? Chcesz zacząć pracować sama dla siebie i nie wiesz jak sprytnie się za to zabrać? Mam dla Ciebie kilka porad, z których z pewnością dowiesz się kilku przydatnych informacji na temat dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla wirtualnej asystentki.

Absurdalnym krokiem ku nowej i lepszej przyszłości byłoby rzucenie z dnia na dzień pracy i pozostawienie swojej rodziny bez środków do życia – aczkolwiek jeśli ktoś ma taką możliwość, to jest to idealna opcja, ale nie oszukujmy się, w gronie takich szczęśliwców nie znajdzie się zbyt wiele osób.

 

#Krok 1

Zadzwoń albo odwiedź Urząd Pracy, do którego przynależysz (u mnie: Grodzki Urząd Pracy w Krakowie) i dowiedz się na, kiedy jest planowany kolejny projekt dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dzięki tej wiedzy będziesz miała czas, żeby dokładnie przygotować swój wniosek oraz wypełnić i zebrać dokumenty potrzebne do jego złożenia. Istnieją dwie możliwości starania się o dofinansowanie z Urzędu Pracy oraz z Unii Europejskiej – z reguły Unia Europejska przeznacza większy budżet na tego typu projekty i organizuje je częściej niż raz do roku. Warto zwrócić także uwagę na to, że w dużych miastach jest większa konkurencja niż w mniejszych miastach powiatowych.

 

Przykład:

Z zimowego naboru w Krakowie (luty 2020), z 300 wniosków złożonych do konkursu, dofinansowanie dostało tylko 40 osób, które miały największą ilość punktów.

 

#Krok 2

Gdy informacja o nowym naborze do konkursu (tak, tak nazywają to także konkursem) zostanie opublikowana, określ czy spełniasz choć jedno kryterium, żeby móc ubiegać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W przypadku dotacji na działalność gospodarczą większość Urzędów Pracy, Agencji oraz Unia Europejska zastrzega sobie kilka kryteriów. Jeśli spełnimy choćby jeden z nich, możemy złożyć swój projekt. Jeśli nie, niestety musimy poczekać na kolejny nabór, trzymając kciuki, żeby kolejnym razem udało się je spełnić.

Zazwyczaj kryteria są podobne, a mogą to być – ale nie zawsze są te same

 1. Osoby posiadające orzeczony stopień o niepełnosprawności
 2. Wiek (często jest powyżej 30 roku życia – tutaj bywa różnie)
 3. Status bezrobotnego powyżej 12 miesięcy
 4. Płeć (np. kobiety)
 5. Osoby posiadające wykształcenie średnie

Z informacji podanych ze źródła, dowiesz się, jaki będzie prawdopodobny wymiar dofinansowania (czyli ile pieniędzy będzie przeznaczone na ewentualne dofinansowanie) i określić realnie swoje szanse w konkursie.

 

Przykład:

W lutym 2020 w ramach środków Funduszu Pracy przeznaczone było ok. 850 tysięcy złotych na same dofinansowania na rozpoczęcia działalności gospodarczej.

 

#Krok 3

Przeczytaj dokładnie regulamin, ponieważ każdy podmiot wyróżnia inne reguły uczestnictwa w konkursie (zwykle podobne, ale warto zerknąć). Z regulaminu dowiesz się, że aby starać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie możesz być właścicielką, żadnej innej działalności jednoosobowej ani spółki. W mojej opinii jest to dość nielogiczne podejście, no bo jak zaufać przyszłemu przedsiębiorcy, który nigdy w życiu nie prowadził firmy i niejednokrotnie nie ma doświadczenia i sprecyzowanego planu działania, a chce odnaleźć się na rynku freelancerów z dnia na dzień?! To bardzo trudne! Dlatego wcale nie dziwie się, że tak dużo ludzi nawet nie próbuje walczyć o swoje marzenia i poddaje się na starcie.

 

Uwaga:

Wykonywanie usług jako nierejestrowana działalność gospodarcza, dyskwalifikuje w biegu po dotację. Natomiast zawsze można pomagać jako wolontariat i takim sposobem pozyskiwać nowe doświadczenie oraz poznawać nowych klientów.

 

#Krok 4

Zanim pojawią się na stronie internetowej dokumenty potrzebne do wypełnienia do dotacji, najpierw ściągnij te, które były wykorzystane przy poprzedniej edycji konkursu. Zazwyczaj nie różnią się dużo między sobą, często pytania są tylko inaczej sformułowane. Przeglądnij szczegółowo wszystkie punkty i dzień za dniem opracowuj je dokładnie, żebyś była pewna, że wszystko jest jak należy i dopięte na ostatni guzik. Zapoznaj się także z dokumentami niezbędnymi do złożenia i powoli je gromadź.

 

Przykład:

Bardzo ważne jest, żeby mieć Listy Intencyjne (im więcej, tym lepiej) od przyszłych klientów, którzy decydują się na współpracę, gdy już otworzysz własną działalność.

 

Powodzenia w staraniu o dofinansowanie. A może masz ochotę na wspólne opracowanie pytań?

2 komentarze

 1. Jola pisze:

  Elou, właśnie staram się o pozyskanie wsparcie z UP – niestety to nie jest takie proste. Przede wszystkim w moim mieście trzeba mieć zabezpieczenie spłaty kwoty o jaką się wnioskuje. Albo będzie to poręczenie osoby trzeciej (nie męża), że w razie czego (czyli likwidacji działalności przed upływem 12 miesięcy) spłaci z odsetkami kwotę dotacji albo blokada środków na koncie bankowym na 13 miesięcy w wysokości 150% wnioskowanej kwoty. Po prostu “bajka” :-((( .
  Pozdrawiam

  • Your Virtual Assistant pisze:

   Tak, w Krakowie również zabezpieczają się przed ewentualną likwidacją firmy. Tutaj nie należy się bać, bo opłaty typu Mały Zus, kiedy DG prowadzone jest w miejscu zamieszkania nie są wysokie i myślę, że każda przemyślana firma ma szanse powodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.