fbpx

Osobowość wizualnej asystentki – predyspozycje zawodowe

Angelika Solecka Wirtualna Asystentka Kraków Polska

Zdefiniowanie cech wirtualnej asystentki jest bardzo pomocne, gdy chcemy wykonywać ten zawód. Możemy mieć różne cechy osobowości i dopasowywać do siebie zlecenia, których wykonywanie sprawia nam przyjemność – kształtując swoją niszę, nie musimy przejmować się, że nie wpisujemy się wytyczony kanon.

Każda z wirtualnych asystentek (bądź wirtualnych asystentów!) posiada swoje unikalne zdolności, które pomagają nam określić zadania, które wykonujemy z pasją i oddaniem. Z doświadczenia wiem, że jeśli czegoś nie lubię robić, to lepiej dla mnie, żebym tego nie robiła. Bo tylko biznes wykonywany z  wizją końca, a nie chwilowy sposób na życie, pozwoli się rozwijać i stawać się ekspertem w danej dziedzinie.

 

Rób to co kochasz

 

Rób to co kochasz – powiedzenie, które się sprawdza i nie bez kozery wypowiadane jest przez miliony ludzi, ale czy w rzeczywistości ktoś się do niego stosuje? Nie, tylko mała cześć populacji, ta która ma wizję i moc samodyscypliny, żeby dążyć do sukcesu. Tak samo jest z pracą wirtualnej asystentki, jeśli nie jesteś przekonany do tego sposobu zarabiania pieniędzy, najpierw spróbuj. 

„Rób to, co powinieneś, a znajdziesz swoje przeznaczenie” – Ostatni Samuraj

Jeśli pomyślałaś o tym, że mogłabyś być wirtualną asystentką, to na 95% rzeczywiście mogłabyś nią zostać. Z mojego doświadczenia wynika, że nienormowany czas pracy znacznie przewyższa korzyści, które mogłabym czerpać z kontaktów personalnych w biurze. Z testu osobowości Gallupa wynika, że jestem połączeniem: Sangwinik-Perfekcjonista-Kierownik – uwielbiam się otaczać ludźmi, ale bardzo często odczuwam zmęczenie w bezpośrednich kontaktach z nimi, lubię dopinać projekty na ostatni guzik i nie robię tego w ostatni dzień, ale porządek np. w domu, pozostawia sobie wiele do życzenia. Kieruj się testami, ale ostateczną ocenę typu swojej osobowości, zostaw tylko sobie.

 

Stwórz listę za i przeciw

 

Wyciągnij kartkę i wypisz wszystkie czynności, które jako wirtualna asystentka mogłabyś robić i zaznacz tylko te, które chciałabyś robić, na drugiej kartce wypisz wszystkie te rzeczy, których w najbliższej przyszłości jesteś w stanie się nauczyć. Zaznacz tylko te rzeczy, które rzeczywiście sprawiają Ci przyjemność, gdy je wykonujesz.

Takim sposobem stworzyłaś swoją pierwszą ofertę, którą z czasem będziesz wzbogacać o kolejne umiejętności. I czy jesteś introwertykiem, czy sangwinikiem, jesteś w stanie zastanowić się, z jaką częstotliwością i w jaki sposób chciałbyś się kontaktować się ze swoimi klientami np. nigdy nie zdecydowałabym się na pracę, w której musiałabym dzwonić i namawiać na zakup produktów, bardzo mocno wyszłabym ze swojej strefy komfortu. A znam osoby, które się tym zajmują i nie mają z tym większych problemów.

 

Próbować nie zaszkodzi

 

Chcesz zacząć działać, ale nie masz zarejestrowanej działalności gospodarczej, a pracodawca wymaga wystawienia faktury. Nic prostszego, bo jeśli nie przekroczysz dochodów 1300 złotych, z tytułu prowadzenia działalności nierejestrowanej, nie masz obowiązku odprowadzania żadnych składek ZUS, społecznych i zdrowotnych.

Nie zniechęcaj się, także jak nie masz zleceń. Rozglądnij się i zaproponuj pomoc komuś z rodziny lub znajomym, a oni z czasem zaczną polecać Twoje usługi – owszem jest to długotrwały proces, ale metoda pantoflowa daje długofalowe korzyści. Wykonaj zadanie tak dobrze, jakby miał od tego zależeć cały świat. Wykonując swoje zlecenia, bądź zawsze perfekcjonistą, natomiast rozwijając swój biznes, bierz pod uwagę to, że:

„Zrobione jest lepsze od doskonałego” – A. Budzyńska

Nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego idealnie. Nikt ani nic na świecie nie jest idealne, najważniejsze jest tworzyć relacje.

 

Zawód przyszłości

 

Biorąc pod uwagę rozwój technologii i obecną sytuację pandemii korona wirusa można bezpiecznie zmienić priorytety swoich obowiązków związane z domem i rodziną i dalej komfortowo pracować w domowym zaciszu. Większość wirtualnych asystentek uważa, że w ich życiu niewiele się zmieniło pod względem pracy. Spotkania i konferencje z klientami prowadzą zdalnie, zlecenia wykonują jak zwykle w domowym zaciszu, a wydajność pracy jest taka sama lub też wyższa, bo zniknęło z ich życia wiele rozpraszaczy.

 

Praca dla Mam

 

Czy mama na pełnym etacie ma jeszcze czas na pracę? Często potrzeby psychologiczne wzywają młode mamy do bycia produktywną.

Tak, teoretycznie jest to prawda, ale zastanowienie rodzi sytuacja, kiedy to czas, który mieliśmy do tej pory w zdecydowanej części, został pochłonięty przez nasze dzieci oraz bieżące obowiązki. Jak pogodzić zdalną pracę z sytuacją kryzysową, kiedy na pokładzie masz bardzo mocno absorbujących członków załogi?

Pierwszy tydzień jest trudny, nie dajmy sobie zamydlić oczu. Nie dość, że nie radzisz sobie z okiełznaniem zachowania swoich dzieci, wykonaniem z nimi kart zadań – pojawiających się w skrzynce jak grzyby po deszczu i gotowaniem dwudaniowego obiadu dla bardzo wymagających, to po 14-godzinnym slalomie między klocami lego i lego duplo, musisz jeszcze udźwignąć zlecenia dla klientów. Odpowiedź jest bardzo prosta, trzeba zakasać rękawy i wziąć się do roboty.

„To nie problem to sytuacja, do której trzeba się dostosować, bo nie mamy na nią wpływu”

Moje rada: Pierwsze kilka dni musimy być dla siebie wyrozumiali, dać sobie czas na rozruch. W końcu to nowe warunki należy się przyzwyczaić i zbadać jak najlepiej rozplanować dzień, aby móc zrobić wszystko, na czym nam zależy.

Zadaj sobie pytanie: „Co jest dla mnie ważne”? Rozdwoić się nie dasz rady… rozwój dziecka, czy praca?

Oczywiście każdy rodzic odpowie sobie, że to rodzina jest na pierwszym miejscu, więc to nie obowiązki związane z dziećmi dostosujemy do pracy, tylko obowiązki związane z pracą będziemy dostosowywać do dzieci.

 

Talent

 

Podsumowując czy jesteś dobra w grafice i tworzysz piękne logo i logotypy, doskonale wykonujesz zadania administracyjno-biurowe, a może masz lekkie pióro, to Ty decydujesz o swoim życiu i tym, co chcesz robić. Wiele satysfakcji daje wykorzystywanie swojego naturalnego talentu w pracy. Każdy ma jakiś talent i to jak go wykorzystasz, zależy tylko od Ciebie np. uwielbiam tworzyć coś z niczego – postawić stronę, wypełnić konstruktywnym tekstem i tworzyć relacje z klientem w mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.